Den 19 oktober är det Sjömatens dag. Det måste vi fira!

Vi kommer att firar denna dag genom att dela med oss av fina recept - så håll utkik snart finns recepten här på vår hemsida. Om du inte hittar svensk regnbåge och röding i din butik, be dem att ta hem det.

Ugnsbakad regnbåge med rostad dillbulgur och citronyoghurt

Utomlands har den här dagen funnits och firats länge. Vi tycker att det är dags att den gör lite väsen av sig här också. Framför allt vill vi slå ett slag för regnbåge och röding som vi föder upp i Sverige.

sjömatsfrämjandets webbsida finns det redan lite information om sjömatens dag och här kommer det att fyllas på med olika aktiviteter som sker runt om i landet.

I samband med International Seafood Day startas firandet upp av en svensk Sjömatens dag. Initiativet är en viktig del i Sjömatskampanjen som leds av centrumbildningen Blå mat – centrum för framtidens sjömat tillsammans med externa parter samt Sjömatsfrämjandet.

Nu vill vi fylla webbsidan med fler aktiviteter som ska äga rum över hela landet den 19 oktober 2025. Vi behöver därför er hjälp och medverkan i att forma den svenska Sjömatens dag. Anordna och anmäl en aktivitet så lägger vi in den på webben. Alla insatser, stora som små, är välkomna och viktiga – här är några exempel:

  • Öppet hus

  • Öppet seminarium eller föreläsning

  • Provsmakning

  • Cook-along

  • Butiksaktivitet

  • Workshop

  • Kampanj i era kanaler

  • Specialrätt på menyn

  • Fisketur

Hör gärna av er till info@bluefood.se eller linda@sjomatsframjandet.se, om ni vill bolla idéer så hjälps vi åt med såväl spånandet som med att sprida inspiration och synlighet. Ett bra sätt är också att vi alla sprider hashtagen: #sjömatensdag Blå mat och Sjömatsfrämjandet kommer att sammanställa alla aktiviteter på webbplatsen och göra dem tillgängliga genom våra kanaler som kan sprida dem vidare. Vi kommer bland annat att uppmärksamma Sjömatens dag i tidningen Svensk Fisknäring, genom Blå mats webbplats, nyhetsbrev och sociala medier samt genom att berätta om Sjömatens dag vid andra aktiviteter. Skicka in din aktivitet via denna Anmäl din aktivitet till Sjömatens dag 2025 – helst senast 12 oktober – så hinner den garanterat komma med på Sjömatens dags hemsida och spridas i våra kanaler. Vi ser fram emot att göra den 19 oktober till en dag att minnas och se fram emot – för både smaklökarna och för en framtid med mer sjömat i hela landet – tillsammans med dig!


Fler artiklar inom

Fotograf Rakel Sikström

Gratulerar till hedersdoktorsutnämnelsen Josef Nygren!

SLU utser sju nya hedersdoktorer 2025. Sju personer har utsetts till hedersdoktorer vid Sveriges lantbruksuniversitet i år. Bland dessa finns praktiker från jordbruk och vattenbruk samt experter på munhälsa hos djur, trädskadegörare, landskapsfrågor och jordbruksdjurens reproduktion.