Ny utlysning inom vattenbruk

Jordbruksverket utlyser 33,9 miljoner kronor till projekt som bidrar till kompetens­utveckling och bildande av nätverk inom vattenbruk med fokus på att vattenbruksföretag i Sverige ska nå ut med sina produkter till konsumenterna och öka sin konkurrenskraft. Sista dag att söka pengar i den utlysningen är den 30 september 2026.

Regnbågsfilé i bitar på skärbräda

Syftet med stödet är att stödja kompetenshöjande insatser under 2027 och 2028 som utförs av, eller i samarbete med vattenbruksnäringen och som ökar näringens konkurrenskraft, främjar ökad efterfrågan och att vattenbruksprodukterna når ut till konsumenter.

Vem kan få stöd?

Statliga myndigheter, regioner, kommuner, universitet, högskolor, vetenskapliga institut, föreningar, stiftelser, branschorganisationer och erkända producentorganisationer samt företag inom vattenbruksnäringen kan få stödet.

Företag måste vara mikroföretag eller små- eller medelstora företag.

Mer information om utlysningen finns här.


Fler artiklar inom

Fiskar i en odling

Projekt för bättre smittskydd och djurhälsa

Nu har jordbruksverket öppnat ansökningsperioden för 2027 och jordbruksverkets webbsida är uppdaterad med anvisningar inför årets ansökningsprocess samt med prioriteringarna för 2027.

Bubblande vattenyta när fisken matas med foder

Flera uppdrag till myndigheter, ny utredning & ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar

Regeringen tar nu flera nya initiativ för att stärka styrning och rättssäkerhet. Arbetet med att effektivisera miljöprövningen och förbättra hela kedjan från prövning till tillsyn fortsätter, samtidigt som den nationella fysiska planeringen av mark- och vattentillgångar utvecklas. Riksdagen har dessutom godkänt regeringens förslag om ett nytt brott i brottsbalken och skärpt minimistraff för grovt tjänstefel.