Vattudalens Fisk - Vattviken

Vattudalens Fisk fick nytt miljötillstånd för fiskodlingen i Vattviken i december 2024 och tillståndet gäller i 15 år.

Fotograf Wenche Hansen

Fiskodlingen i Vattviken är lokaliserad i Storsjön, Bergs kommun i Jämtlands län och här föder man upp regnbåge.

Miljötillståndet var tidsbegränsat till 31 december 2024 och Vattudalens Fisk lämnade därför in en ansökan till mark- och miljödomstolen om att få fortsätta bedriva befintlig fiskodling och utöka produktionen. De ansökte även om tillstånd att få uppföra kaj, pir och brygga.

Nytt och fortsatt miljötillstånd beviljades av mark- och miljödomstolen vid Östersunds tingsrätt i december 2024 (Mål M 250-24). Tillståndet omfattar en årlig maximal förbrukning av fiskfoder om 550 ton och att uppföra kaj, pir och brygga. Tillståndet gäller i 15 år från att tillståndet vunnit laga kraft, alternativt från det att tillståndet tagits i anspråk.

Meddelat miljötillstånd överklagades inte och har vunnit laga kraft.

Vattudalens Fisk - Vattviken miljödom

Fler artiklar inom

Slotts Lax Björka

Nordic Trout - Slotts Lax Björka

Nordic Trout - Slotts Lax fick nytt och utökat miljötillstånd för fiskodlingen i Björka februari 2022 och tillståndet gäller i 12 år.

Vattudalens Fisk- Postviken

Vattudalens Fisk, Postviken

Vattudalens Fisk fick nytt miljötillstånd för fiskodlingen i Postviken februari 2022 och tillståndet gäller i 15 år.