Beslut om lättnader i strandskyddet

Riksdagen sa ja till regeringens förslag som innebär flera lättnader i strandskyddsreglerna.

Bild på Vattudalens Fisks odling

Enligt förslaget ska små vatten och vatten som anlagts i modern tid inte lägre omfattas av det generella strandskyddet. Förslaget innebär också att möjligheterna att bygga eller vidta åtgärder i strandnära lägen ökar.

Strandskydd ska i enskilda fall få införas för små vatten med särskild betydelse för strandskyddets syften som är att på lång sikt skydda allmänhetens tillgång till strandområden och bevara goda livsvillkor för djur- och växtlivet på land och i vatten.

Undantaget för företag som använder sig av naturresurser på land och i vatten, areella näringar, blir enligt regeringens förslag mer generöst. Bestämmelserna för areella näringar ska även kompletteras så att vattenbruk, alltså verksamhet som bedriver odling i vatten, exempelvis fisk- och skaldjursodling, också omfattas av lättnaderna.

Vidare ska kommuner enklare kunna besluta att strandskyddet inte återinträder när de antar en ny detaljplan, det vill säga de regler som styr bebyggelsen inom ett visst område.

Förslagen börjar gälla 1 juli 2025.

Riksdagen sa samtidigt nej till cirka 40 förslag i motioner, bland annat med hänvisning till regeringens förslag och pågående arbete. Förslagen lämnades in under den allmänna motionstiden 2024.

Debatt i kammaren ägde rum den 14 maj och den 15 maj var det votering. Vill man lyssna på både debatten och voteringen kan man göra det på riksdagens webbsändning.

Debatten: Lättnader i strandskyddet – ett första steg | Sveriges riksdag

Beslut: Votering | Sveriges riksdag


Fler artiklar inom

Fotograf Rakel Sikström

Gratulerar till hedersdoktorsutnämnelsen Josef Nygren!

SLU utser sju nya hedersdoktorer 2025. Sju personer har utsetts till hedersdoktorer vid Sveriges lantbruksuniversitet i år. Bland dessa finns praktiker från jordbruk och vattenbruk samt experter på munhälsa hos djur, trädskadegörare, landskapsfrågor och jordbruksdjurens reproduktion.

Bubblande vattenyta när fisken matas med foder

Regeringen har föreslagit flera lättnader i reglerna för strandskyddet

Miljö- och jordbruksutskottet ställer sig bakom regeringens förslag att lätta på strandskyddsreglerna och föreslår därmed att riksdagen säger ja till förslaget. Miljö- och jordbruksutskottet tycker att förslaget är ett steg i rätt riktning. S, V, C och MP har invändningar mot förslaget i reservationer.