Kalenderhändelse

Lunch webbinarium 8 september - Hur kan vattenbruket ta plats i regionala livsmedelsstrategier?

Digitalt event

Svenskt vattenbruk är en resurs som ibland glöms bort i arbetet med regionala livsmedelsstrategier. Samtidigt finns goda exempel från bland annat Jämtland, där man både inkluderat fiske och vattenbruk i sin revidering av strategin. I webbinariet den 8 september berättar de om arbetet med strategin och ger tips till andra regioner, länsstyrelser och kommuner.

Bakom webbinariet står Landsbygdsnätverkets arbetsgrupp för Hållbara blå näringar.

– Det är viktigt att vattenbruket finns med i de regionala livsmedelsstrategierna. Det är en resurs som ofta tappas bort i det här arbetet, säger Wenche Hansen, vd på Matfiskodlarna, som ingår i arbetsgruppen.

I webbinariet berättar även Tillväxtverket kort om sitt samordningsuppdrag kring de regionala livsmedelsstrategierna.

Webbinariet riktar sig främst till tjänstepersoner som jobbar med livsmedelsstrategier på lokal eller regional nivå.

Mer information och hur du anmäler dig finns här. 

Publiceringsdatum:

Fler kommande kalenderhändelser

Kalenderhändelse

Sjömatsforum den 3 september

Fiskbranschens Riksförbund bjuder in till Sjömatsforum den 3 september.

Digitalt event
Kalenderhändelse

Livsmedelskonferens i Västerbotten

Västerbotten bjuder in till årets mötesplats för framtidens mat. Här lyfts möjligheterna i norra Sveriges råvaror, innovationskraft och företagande fram, med fokus på ett hållbart och konkurrenskraftigt matsystem för framtiden.

VindelnGallerian, Vindeln